Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku

Nowosybirski Uniwersytet Państwowy ogłasza o nabór na rok akademicki 2019-2020 11.04.2019 Nowosybirski Uniwersytet Państwowy ogłasza o nabór na rok akademicki 2019-2020

Nowosybirski Uniwersytet Państwowy, jeden z trzech wiodących uniwersytetów w Rosji, położony jest w ekologicznie czystej okolicy na brzegu Morza obskiego, w otoczeniu sosnowych i brzozy lasów. Dziś w NUP studiuje ponad 1000 studentów z 63 krajów świata. Na uniwersytecie działa 9 anglojęzycznych programów studiów magisterskich i doktoranckich, oraz kształcenie w języku rosyjskim. 

Moskiewska Szkoła Elektroniczna  zaprasza do korzystania z platformy edukacyjnej 11.04.2019 Moskiewska Szkoła Elektroniczna zaprasza do korzystania z platformy edukacyjnej

Platforma edukacyjna zawiera: interaktywne aplikacje edukacyjne, literaturę piękną, podręczniki, scenariusze zajęć, wirtualne laboratoria, testy. Dostęp dla użytkowników jest bezpłatny https://uchebnik.mos.ru

Pokaz filmu: "Gogol. Początek" 27.03.2019 Pokaz filmu: "Gogol. Początek"

5 kwietnia, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa. 210. rocznica urodzin Mikołaja Gogola

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2017, thriller, kryminał, Jegor Baranow, 100 min. Film opowiada o życiu młodego Mikołaja Gogola, gdy nie jest on jeszcze słynnym pisarzem, tylko zwykłym pracownikiem Trzeciego oddziału kancelarii Jego Cesarskiej Mości. Bohater stawia swoje pierwsze kroki w literaturze, każdy jednak rękopis bezlitośnie niszczy, będąc pewnym swojej nieudolności. I oto pewnego dnia los wiąże go ze znanym w całym Petersburgu śledczym Jakowem Pietrowiczem Guro.  


Pokaz filmu: "Gogo. Wij" 27.03.2019 Pokaz filmu: "Gogo. Wij"

12 kwietnia, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa. 210. rocznica urodzin Mikołaja Gogola

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2018, thriller, kryminał, Jegor Baranow, 99 min. Urzędnik z Petersburga Mikołaj Gogol rzuca wyzwanie tajemniczemu Czarnemu Jeźdźcowi, który brutalnie rozprawia się z dziewczętami w okolicy wsi Dikańka. Zbiera zespół składający się z miejscowego policjanta, doktora pijaczyny, przesądnego kowala i wędrownego filozofa-egzorcysty, i próbuje zwabić złoczyńcę w pułapkę, lecz na jego drodze staje najdziwniejsza manifestacja sił zła — Wij, jedno spojrzenie którego jest w stanie wyssać duszę ze śmiertelnika. 

Totalne dyktando 2019 27.03.2019 Totalne dyktando 2019

13 kwietnia, sobota, godz.13.00, RCNK 

Aby wziąć udział w dyktandzie należy zarejestrować się jako uczestnik (https://totaldict.ru/gdansk/#/stages/25885/ - rejestracja będzie otwarta od 3 kwietnia).

Celem akcji jest pokazanie, że umiejętność poprawnego pisania jest ważna dla każdego człowieka; udowodnienie, że praca się językiem rosyjskim jest trudna, ale fascynująca i przydatna; połączenie wszystkich, którzy chcą pisać i mówić po rosyjsku.  

Pokaz filmu: "Salut-7" 27.03.2019 Pokaz filmu: "Salut-7"

17 kwietnia, środa, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa 

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami:  2017, reż. K. Szypienko, 111 min.  Stacja kosmiczna „Salut 7”, znajdująca się na orbicie w trybie bezzałogowym, niespodziewanie przestaje odpowiadać na sygnały z centrum lotów kosmicznych. Zostaje podjęta decyzja o wysłaniu na orbitę ekipy ratunkowej. Załoga statku kosmicznego powinna odszukać „martwą” stację i po raz pierwszy w historii kosmonautyki przeprowadzić przyłączenie do 20-tonowej niekontrolowanej żelaznej bryły. Kosmonauci zdają sobie sprawę, że szanse na ich powrót na Ziemię są znikome...  

Pokaz filmu: "Gogol. Straszna zemsta" 27.03.2019 Pokaz filmu: "Gogol. Straszna zemsta"

26 kwietnia, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa. 
210. rocznica urodzin Mikołaja Gogola

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2018, thriller, kryminał, Jegor Baranow, 106 min. Dwieście lat temu małorosyjskie chutory były pustoszone przez bandy bezlitosnych innowierców lachów, na czele z potężnym czarownikiem. Od tego czasu w okolicy Dikańki grasuje nieznany Czarny Jeździec, który brutalnie morduje młode dziewczęta, jakby za coś się mścił. Jego następną ofiarą może stać się Liza...

Letnie szkoły w Instytucie im. A. Puszkina w Moskwie 27.03.2019 Letnie szkoły w Instytucie im. A. Puszkina w Moskwie

Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina w Moskwie zaprasza od 1 lipca 2019 do 23 sierpnia 2019 roku do udziału w Letniej szkole: Praktyczny kurs języka rosyjskiego dla studentów obcokrajowców i szkole Język rosyjski jako obcy i metodyka nauczania dla nauczycieli języka rosyjskiego szkół i uniwersytetów. 

Nowoczesne technologie w edukacji: osiągnięcia, doświadczenie, praktyka 27.03.2019 Nowoczesne technologie w edukacji: osiągnięcia, doświadczenie, praktyka

1-5 lipca 2019 roku w Petersburgu odbędzie się VI Międzynarodowe Forum Pedagogiczne "Nowoczesne technologie w edukacji: osiągnięcia, doświadczenie, praktyka". Forum odbywa się przy wsparciu informacyjnym Ministerstwa Edukacji Federacji Rosyjskiej. To tradycyjne spotkanie nauczycieli i pedagogów, naukowców, ekspertów, dyrektorów placówek oświatowych, psychologów i innych specjalistów organizowane w celu wymiany doświadczeń, podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Informacje i program forum: www.zavuch.ru

IX Międzynarodowy konkurs  puszkinowski «Что в имени тебе моем?» 26.03.2019 IX Międzynarodowy konkurs puszkinowski «Что в имени тебе моем?»

Instytut Języka Rosyjskiego im. Puszkina zaprasza do wzięcia udziału w IX Międzynarodowym konkursie puszkinowskim «Что в имени тебе моем?» dla osób uczących się języka rosyjskiego jako języka obcego Aby wziąć udział w konkursie należy: zarejestrować się na portalu "Edukacja w języku rosyjskim" http://pushkininstitute.ru, na stronie "Puszkin konkurs" https://pushkonkurs.pushkininstitute.ru/IX/ 

Letnia szkoła języka rosyjskiego w Omsku 26.03.2019 Letnia szkoła języka rosyjskiego w Omsku

Zapraszamy zainteresowanych studentów do udziału w Letnich szkołach języka rosyjskiego i kultury. 
Letnia szkoła języka rosyjskiego w lipcu - to 3-tygodniowy intensywny kurs, który zapewnia studentom możliwość kształtowania wszystkich podstawowych umiejętności językowych na odpowiednim poziomie, od początkującego do zaawansowanego poziomu i wzbogacić swoją wiedzę z języka rosyjskiego. 
Letnia szkoła kultury syberyjskiej w sierpniu - to 2 tygodniowy intensywny kurs, który obejmuje umiejętności języka rosyjskiego (mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie) i gramatyki na odpowiednim poziomie, od podstawowego do zaawansowanego. 

Seminaria i warsztaty metodyczne: "Nowoczesne trendy w metodyce nauczania języka rosyjskiego i literatury w Polsce" 15.03.2019 Seminaria i warsztaty metodyczne: "Nowoczesne trendy w metodyce nauczania języka rosyjskiego i literatury w Polsce"

Moskiewski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny wspólnie z Federalną Agencję ds. Spraw Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej (Rossotrudnichestvo) w dniach od 26.03.2019 r. do 30.03.2019 r. zaprasza nauczycieli do udziału w seminariów i warsztatów metodycznych "Nowoczesne trendy w metodyce nauczania języka rosyjskiego i literatury w Polsce. Wydarzenie odbędzie się w Olsztynie (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w dniach 26 - 27 marca) i Warszawie (Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury, w dniach 29 - 30 marca).

Otwarcie wystawy fotograficznej Gai Bożek "Bożek" 25.02.2019 Otwarcie wystawy fotograficznej Gai Bożek "Bożek"

7 marca, czwartek, godz. 17.00, Galeria, RCNK 

"Na Syberii spędziliśmy prawie 6 tygodni. 4 dni zajęła nam podróż Koleją Transsyberyjską. Wyjechaliśmy bez planu i przewodnika, z podręcznym słownikiem języka rosyjskiego. Wróciliśmy z adresami osób, które nas gościły, cudownymi wspomnieniami i radością w serduchach, że jeszcze są takie miejsca i tacy ludzie... To nie są zwyczajne zdjęcia. To pierwszy taki projekt w Polsce. Zwracający uwagę na ekologię, na nasze korzenie i symbol Syberii. "Sięgam po drewno, ale nie traktuję go użytkowo jak powszechnie używany materiał. To wyraz szacunku, wspomnienia i upomnienia". Wystawa czynna: 7-22 marca 2019 r.

Pokaz filmu: "Karp rozmrożony" 25.02.2019 Pokaz filmu: "Karp rozmrożony"

7 marca, czwartek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2017,  komediodramat, reż. Władimir Kott, 98 min. Emerytowana nauczycielka Jelena Michajłowna żyje skromnie w prowincjonalnym miasteczku. Nieoczekiwanie dla siebie dowiaduje się o śmiertelnej diagnozie, która w dowolnym momencie może przerwać jej życie. Aby po raz kolejny nie niepokoić ukochanego, ale ciągle zajętego syna, który pracuje w wielkim mieście jako trener biznesu, i aby uwolnić go od potencjalnych problemów, Jelena Michajłowna bierze sprawy w swoje ręce i aktywnie zabiera się za organizację swojego własnego pogrzebu.

Pokaz filmu: "Najbardziej czarująca kobieta" 25.02.2019 Pokaz filmu: "Najbardziej czarująca kobieta"

15 marca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 1985, komedia liryczna, reż. Gerald Bieżanow, 80 min. ani inżynier Nadia Kliujewa, choć jest już po trzydziestce, nie ma życia osobistego. Jedyną jej rozrywką jest gra w ping-ponga ze starym przyjacielem Gieną. Wszystko się zmienia, gdy Nadia przypadkowo spotyka szkolną koleżankę Zuzannę, która pracuje jako socjolog. Zuzanna, po upewnieniu się, że Nadia nie jest jeszcze mężatką, postanawia "uporządkować życie" starej przyjaciółki z wykorzystaniem "naukowych" metod uwodzenia.

Pokaz filmu: "Zielona kareta" 25.02.2019 Pokaz filmu: "Zielona kareta"

22 marca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2015, dramat, reż. Oleg Asadulin, 93 min. Wadim Rajewski jest słynnym reżyserem, który ma wszystko: pieniądze, piękne kobiety, powszechne uznanie. Jego nowy film jest nawet nominowany do Oscara. Wydawałoby się, że szczęście podąża za nim samo, ale czy zawsze tak będzie? Wystarczy jedna chwila, by jego świat się zawalił. Wadim stara się zrozumieć, co się stało, ale im głębiej wszystko analizuje, tym bardziej szokujące szczegóły odkrywa...

Pokaz filmu: "Franz + Polina" 25.02.2019 Pokaz filmu: "Franz + Polina"

29 marca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2006, dramat, reż. Michaił Segał, 118 min. Film na motywach powieści białoruskiego pisarza Aleksandra Adamowicza "Niemy", opartej na prawdziwych wydarzeniach. Rok 1943. Aby uniknąć ataków partyzanckich, dowództwo niemieckie rozpoczyna operację likwidacji białoruskich wsi wraz z ich mieszkańcami. W tym celu wysyła jednostkę karną SS. Jednakże, z nieznanych powodów, operacja zostaje wstrzymana, a żołnierze niemieccy zamieszkują w jednej z takich wiosek...

Wystawa: "Baśnie mojego życia" 24.02.2019 Wystawa: "Baśnie mojego życia"

28 lutego, czwartek, godz. 10.00. Galeria, RCNK

Z okazji 125. rocznicy pierwszej publikacji w Rosji baśni Andersena „Baśnie mojego życia” w RCNK zostanie otwarta wystawa ilustracji rosyjskich artystów do baśni J.CH. Andersena. Ekspozycja zorganizowana przy współpracy Rady ds. książki dziecięcej w Rosji. Wystawa czynna: 28 lutego - 14 marca 2019 r.


Konkurs fotograficzny PHOTODIPLOMACY-2019 "Obiekty światowego dziedzictwa" 21.02.2019 Konkurs fotograficzny PHOTODIPLOMACY-2019 "Obiekty światowego dziedzictwa"

22 kwietnia - 22 maja 2019 r. IV Festiwalowy maraton "Od Atlantyku do Pacyfiku", w ramach tej imprezy zaplanowano przeprowadzenie konkursu fotograficznego PHOTODIPLOMACY-2019 "Obiekty światowego dziedzictwa". 

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni niezależnie od kraju zamieszkania. Przyjmowanie prac do 14 kwietnia 2019 r. Szczegółowe informacje: http://en.fmarathon.com, zasady udziału w konkursie (ang.) http://fmarathon.com/wp-content/uploads/2019/02/Contest-PD2019_eng.pdf

19. Międzynarodowy konkurs puszkinowski dla nauczycieli języka rosyjskiego 18.02.2019 19. Międzynarodowy konkurs puszkinowski dla nauczycieli języka rosyjskiego

W roku 220. rocznicy urodzin rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina organizatorzy konkursu postanowili postawić przed uczestnikami szczególne zadanie znalezienia odpowiedzi na pytanie: gdyby Aleksander Puszkin żył dzisiaj, czy byłby blogerem ze stutysięcznym audytorium? "220: Puszkin pod napięciem. Pomnik czy bloger? Czy klasycy nie przeszkadzają nowemu pokoleniu w nauce języka rosyjskiego?"— właśnie taki będzie temat Międzynarodowego konkursu puszkinowskiego. Jego wiersze, listy, epigramy, przyjacielskie liściki w albumach dziewcząt tak mocne i "w punkt", że wiele z nich można porównać z nowoczesnymi blogami. Ale coraz częściej słychać opinię, że dla obecnych uczniów Puszkin jest niezrozumiały, język klasyki skomplikowany i nudny dla pokolenia, wychowanego na komiksach, Instagramie i YouTube.