Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku

21.06.2020 Szanowni Państwo!
Imprezy odbywają się z zachowaniem zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i dystansu społecznego.  Liczba miejsc w sali kinowej jest ograniczona do 50.  Nasi widzowie powinni posiadać maseczki ochronne.

Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom kulturalnym 19.06.2020 Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom kulturalnym

1-31 lipca, online, FB

Publikacja wirtualnych cykli poświęconych ważnym wydarzeniom i rocznicom rosyjskich pisarzy, poetów, kompozytorów. Każdego dnia zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniach na naszym Facebooku. 

Koncert Evgena Malinowskiego «Jedno serce — dwa narody». Z okazji dnia miłości, rodziny i wierności 18.06.2020 Koncert Evgena Malinowskiego «Jedno serce — dwa narody». Z okazji dnia miłości, rodziny i wierności
3 lipca, piątek, godz. 18.00, sala kinowo-koncertowa 

Evgen Malinovskiy - rosyjski aktor, piosenkarz, gitarzysta, dyrygent, syberyjski bard. Specjalizuje się w poezji śpiewanej i piosence aktorskiej. Obecnie koncentruje się na karierze solowej. Pracuje nad własnymi projektami rockowymi i jazzowymi. Od 2004 roku występuje z programem Syberyjski bard zaprasza z utworami Władimira Wysockiego, Aleksandra Rosenbauma i Bułata Okudżawy, które wykonuje przy własnym akompaniamencie na gitarze akustycznej. 

"Spotkanie z Rosją 2020". Filmy online 18.06.2020 "Spotkanie z Rosją 2020". Filmy online
5, 8, 12,19, 26 lipca, online, http://www.svidaniesrossiey.ru/ 

Zapraszamy do udziału w projekcjach filmowych w ramach Międzynarodowego projektu medialnego "Spotkanie z Rosją 2020"
5 lipca, godz. 16.00, "Słoń Ohański"
8 lipca, godz. 18.00, "Nie wszystko o mojej mamie"
12 lipca, godz. 16.00, "Jeziora Rosji. Baskunczak" 
19 lipca, godz. 16.00, "Nieznany Stalingrad"
26 lipca, godz. 16.00, "Tam, gdzie nie ma dróg"

Wystawa ze zbiorów Muzeum Światowego Oceanu "Lodołamacz"KRASIN" - Bohater Wielkiego Zwycięstwa" 13.06.2020 Wystawa ze zbiorów Muzeum Światowego Oceanu "Lodołamacz"KRASIN" - Bohater Wielkiego Zwycięstwa"
6 lipca, poniedziałek, godz.16.00, online, FB

W 75. rocznicę Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej w Roku pamięci i chwały Muzeum Światowego Oceanu przygotowało wystawę o najstarszym statku swojej flotylli-lodołamaczu "Krasin", statku-legendzie rosyjskiej floty, o wyczynach której niewiele osób już pamięta. Historia lodołamacza "Krasin" i jego załogi bojowej, która w najtrudniejszych warunkach arktycznych dokonała bohaterskich wyczynów jest godna opowiedzenia w ramach oddzielnego projektu wystawienniczego.

"Opowieść o Piotrze i Fewronii"  12.06.2020 "Opowieść o Piotrze i Fewronii"
8 lipca, środa, godz.15.00, Galeria, RCNK

Film z okazji Dnia miłości, rodziny i wierności. XIII w. Złoczyńca przejął władzę w Księstwie Muromskim. Tylko dzielny wojownik Piotr wyrusza do walki z czarnym charakterem i pokonuje go. Ale trująca krew czarnoksiężnika zatruwa zbawcę księstwa. Uzdrowicielka Fewronia jest gotowa użyć swojego daru, by uratować Piotra. Między młodymi ludźmi wybucha prawdziwe czyste uczucie, które zachowują pomimo wielu przeszkód.

Pokaz filmu: "Wakacje pod specjalnym nadzorem" 11.06.2020 Pokaz filmu: "Wakacje pod specjalnym nadzorem"
10 lipca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2009, komediodramat, 113 min. To historia o dwóch, nie tak już młodych, mężczyznach - Kolcowie i Sumrakowie — zrządzeniem losu kierują pionierami na obozie wśród dość energicznego kierownictwa i zbyt energicznych dzieci. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że trafili tu oni wprost z więziennej pryczy. Byli skazańcy na obozie są nękani przez nastolatków zgodnie z najlepszymi tradycjami obozów pionierskich. Zawzięcie korzystając ze wszelkich sposobów starają się, aby ich drużyna okazała się najlepsza i godna cennej nagrody - wyjazdu do Petersburga, Sumrakow i Kocow odkrywają w sobie wiele niewykorzystanych talentów i ciepła... 

Pokaz filmu: "Biedni krewni" 11.06.2020 Pokaz filmu: "Biedni krewni"
17 lipca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2005, komediodramat, 103 min. Akcja filmu toczy się współcześnie w maleńkim miasteczku na terenie byłego ZSRR. Główny bohater - Edek Letow - pomaga ludziom poszukiwać bliskich. Odnajduje ich w Kanadzie, Izraelu, Szwajcarii... Dla Edka to jest biznes i to biznes, który musi działać bezawaryjnie. Jeśli nie znajduje prawdziwych bliskich, znajduje dla nich zamianę. Wszystko w jego malutkiej firmie idzie dobrze. Jego klienci to ludzie samotni, więc na swoich zagranicznych gości wylewają tyle miłości i ciepła, że nawet nie pomyślą o tej wyimaginowanej sytuacji - w odpowiedzi otrzymują...

Pokaz filmu: "Nad morze!" 11.06.2020 Pokaz filmu: "Nad morze!"
24 lipca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa 

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2009, komedia, 100 min. Komedia w duchu Buñuela. Czasy współczesne, Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa i trzy rosyjskie pary z dziećmi, które przyjechały odpocząć nad morzem. Jednak kłótnie, krytyczne dni, przedawkowanie alkoholu, spotkania z lokalną policją, nieoczekiwana miłość i wiele innych rzeczy, nie pozwalają bohaterom nie tylko wykąpać się w morzu, ale nawet rzucić okiem w jego stronę.

Pokaz filmu: "Bez granic" 10.06.2020 Pokaz filmu: "Bez granic"
29 lipca, środa, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa 

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2015, komedia, 90 min. Akcja filmu rozpoczyna się na moskiewskim lotnisku, skąd bohaterowie wyruszają w podróż do malowniczych dolin górskich Armenii, tonących w zieleni ulicach Tbilisi i świątecznej iluminacji w Moskwie, na spotkanie miłości - szalonej i namiętnej, naiwnej i śmiesznej, wzruszającej i smutnej, szczęśliwej i lekkomyślnej, która nie zna granic ani konwencji, wieku ani narodowości.

Koncert "Muzyka duszy" 09.06.2020 Koncert "Muzyka duszy"
31 lipca, piątek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa 

Zapraszamy do udziału w koncercie członków klubu rodaków "Witamy!". W programie znane i lubiane rosyjskie piosenki i melodie. 

Голосование в Гданьске по вопросу одобрения изменений в Конституцию Российской Федерации 01.06.2020 Голосование в Гданьске по вопросу одобрения изменений в Конституцию Российской Федерации
1 июля 2020 года с 08:00 до 20:00, Генерального консульства России в Гданьске

Приглашаем граждан Российской Федерации, находящихся в Республике Польша, принять участие в общероссийском голосовании по вопросу одобрения изменений в Конституцию Российской Федерации. Голосование состоится 1 июля 2020 года с 08:00 до 20:00 по местному времени на избирательном участке № 8256 в здании Генерального консульства России в Гданьске по адресу: г. Гданьск, ул. Стефана Батория, д. 15, тел.: +48 58 341-10-88

"Literatura rosyjska i współczesne procesy medialne". Kurs Instytutu Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina 01.06.2020 "Literatura rosyjska i współczesne procesy medialne". Kurs Instytutu Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina

U podstaw większości współczesnych procesów medialnych leżą literackie podstawy, coraz częściej otwierają się granice świata sztuki i przestrzeni medialnej. Filolog XXI wieku (pracownik naukowy, nauczyciel języka rosyjskiego i literatury, nauczyciel akademicki) potrzebuje wiedzy w dziedzinie aktualnych procesów medialnych, dziennikarz znacznie rozszerzy swoje możliwości twórcze, jeśli zrozumie literaturę, a bloger lub copywriter, po zapoznaniu się z procesem aktywnej integracji literatury i mediów, będzie mógł poprawić swoje umiejętności, nadać mu poważne podstawy literackie. Zapisać się można elektronicznie.  Termin realizacji programu – od 01 lipca 2020 r. do 15 lipca 2020 r.

Intensywne letnie kursy języka rosyjskiego w RCNK: czerwiec, lipiec, sierpień 01.06.2020 Intensywne letnie kursy języka rosyjskiego w RCNK: czerwiec, lipiec, sierpień

Zapraszamy do udziału w kursach języka rosyjskiego!
Zajęcia rozpoczną się od 15 czerwca 2020. 

Wszystkie poziomy zaawansowania. Początek zajęć od godz. 16.00 (do ustalenia z grupą). Liczba osób w grupie 6-10. Oferujemy: współczesne metody prowadzenia zajęć, korzystanie z audio i wideo-materiałów, programy autorskie, intensywną i ciekawą naukę, doświadczoną kadrę lektorów, bezpłatne konsultacje.

XI Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Teatralno-Poetycki "Taborecik" 29.05.2020 XI Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Teatralno-Poetycki "Taborecik"

listopad 2020 r., Petersburg, przedłużono termin zgłoszeń do 1 sierpnia 2020 

W listopadzie 2020 roku w Petersburgu zaplanowano XI Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal teatralno-poetycki "Taborecik", mający na celu wspieranie i rozwój dziecięcej sztuki teatralnej i poetyckiej (dalej — Festiwal). Organizatorami Festiwalu jest Stowarzyszenie promujące rozwój i realizację programów kulturalnych, charytatywnych i edukacyjnych "Projekt Kultura" oraz Petersburska Społeczna Fundacja Charytatywna Przyjaciół Muzeum Anny Achmatowej. 

Więcej niż miłość: Dawid Samojłow 28.05.2020 Więcej niż miłość: Dawid Samojłow

1 czerwca,  online, FB

godz. 12.00  Dawid Samojłow. Więcej niż miłość (2014, reż. Jekatierina Glickman)  W poszukiwaniu bohaterki powieści. "Dni i zimy Dawida Samojłowa". W młodości poeta Dawid Samojłow wymyślił powieść. Powieść ta pozostała nienapisana, ale istnieje: stając się jego bohaterem, Samojłow przeżył ją sam.  
godz. 16.00  "Miałem szczęście być rosyjskim poetą...". "Literatura rosyjska XX wieku". Jak Dawid Samojłow przeklina swój wiek i otrzymuje za to nagrodę państwową? 

Jewgienij Pticzkin w rocznicę urodzin kompozytora 28.05.2020 Jewgienij Pticzkin w rocznicę urodzin kompozytora

1 czerwca,
 online, FB 

godz. 18:00  "Romantyczność romansu. Jewgienij Pticzkina" (2011, reż. Konstanty Kutz)  Najlepsze piosenki popularnego kompozytora Jewgienija Pticzkina brzmią w wykonaniu znanych aktorów i śpiewaków.
godz. 20:00  Anna German i Lew Leszczenko "Echo miłości" (sł. Robert Rożdiestwienski, muz. Jewgienij Pticzkina. Piosenki Jewgienija Pticzkina o wierszy Roberta Rożdiestwienskiego "Echo miłości" z K /F "Los" w wykonaniu Anny German i Lwa Leszczenko ze stowarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej CT i BP Jurija Silantiewa.

Mikołaj Rubinstein: życie wirtuoza 28.05.2020 Mikołaj Rubinstein: życie wirtuoza

2 czerwca, online, FB
185. rocznica urodzin wybitnego rosyjskiego, pianisty, dyrygenta, pedagoga Nikołaja Rubinsteina (1835-1881) 
godz. 12:00 
Nikołaj Rubinstein, fragment programu "Ten dzień w historii. 14 czerwca"
godz. 16:00 
"U źródeł. Nikołaj Rubinstein i Piotr Czajkowski" z cyklu "Twarze Moskiewskiego Konserwatorium " (2006, reż. Tatiana Slusarenko). Historia "założycieli" Moskiewskiego Konserwatorium: jego założyciela Nikołaja Grigoriewicza Rubinsteina i pierwszego profesora Piotra Iljicza Czajkowskiego.

Pokaz filmu: "Przeciw Wranglowi" 28.05.2020 Pokaz filmu: "Przeciw Wranglowi"

5 czerwca, godz. 17.00, 
online, FB
Pokaz filmu w oryginalnej wersji językowej

1968, reż. Jewgienij Karelow, muz. Jewgienij Ptaszkin, 93 min. O FILMIE: Trwa wojna domowa w Rosji. W ręce czerwonych trafia zdobyczna kamera filmowa - nowiutka, francuska Pathé. Sztab decyduje się użyć jej do wykonania zdjęć lotniczych. Były fotograf, żołnierz Andriej Niekrasow, zostaje mianowany kamerzystą. Pod "nadzorem" Iwana Karjakina, który niedawno został zdegradowany za lekceważenie dyscypliny wojskowej...

Wystawa wirtualna "Życie i twórczość Puszkina" 28.05.2020 Wystawa wirtualna "Życie i twórczość Puszkina"

6 czerwca, godz. 12.00, online, FB
UNESCO dzień 6 czerwca zarezerwowało dla języka rosyjskiego nie bez powodu. W tym dniu urodził się poeta Aleksandr Puszkin, twórca współczesnego literackiego języka rosyjskiego. Aleksander Puszkin – urodzony 6 czerwca 1799 roku w Moskwie rosyjski poeta, dramaturg, prozaik. Najwybitniejszy przedstawiciel romantyzmu rosyjskiego. Zafascynowany poezją Byrona, stworzył jedno ze swoich najznakomitszych dzieł, poemat dygresyjny, Eugeniusz Oniegin, traktujący o rozczarowaniu życiem i miłością. Zreformował rosyjski język literacki postulując włączenie do niego pierwiastków potoczności oraz elementów innych gatunków literackich.