Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku

Prezentacja potencjału turystycznego obwodu kaliningradzkiego 30.07.2019 Prezentacja potencjału turystycznego obwodu kaliningradzkiego

W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku od 27 lipca 2019 roku rozpoczęła się akcja informacyjna na rzecz promocji potencjału turystycznego Kaliningradu i regionu. Od 1 lipca 2019 roku dla turystów z wielu krajów świata pojawiła się możliwość korzystania z bezpłatnych wiz elektronicznych uprawniających do odwiedzania Kaliningradu i regionu. Goście centrum mogą uzyskać informacje na temat atrakcji turystycznych i możliwości transportowych, zwiedzania Kaliningradu i regionu.

Pokaz filmu: "To niemożliwe!" 30.07.2019 Pokaz filmu: "To niemożliwe!"

9 sierpnia, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 1975, komedia, reż. Leonid Gajdaj, 92 min. Film to trzy nowele satyryczne, nakręcone na podstawie utworów Michaiła Zoszczenki: "Zbrodnia i kara", "Zabawna przygoda" i "Ślubny incydent". Pierwsza historia jest o tym, co się dzieje, kiedy żyjesz z nielegalnych dochodów i nagle zostajesz wezwany do prokuratury. Druga historia opowiada o zawiłości stosunków pozamałżeńskich, a trzecia — o tym, co się dzieje, gdy decydujesz się wziąć ślub po trzech dniach znajomości...

Wystawa "Emalia gerdauenska" 29.07.2019 Wystawa "Emalia gerdauenska"

Wystawa czynna: 19-30 sierpnia 2019 r. 

W ekspozycji znajdują się unikatowe prace artysty, malarza ikon, rzeźbiarza Giennadija Zubakowa i jego uczniów. Gerdauen to przedwojenna nazwa wsi Żeleznodorożnyj w obwodzie Kaliningradzkim. To właśnie tutaj narodził się pomysł stworzenia jasnych oryginalnych malowideł, które otrzymały nazwę "emalia gerdauenska". Wymyślony nowy styl sztuki dekoracyjnej — synteza litewskich, polskich, rosyjskich i niemieckich tradycji ludowych. 

Otwarcie wystawy Aleksandra Jasina "Nastrój w kolorze" 29.07.2019 Otwarcie wystawy Aleksandra Jasina "Nastrój w kolorze"

Ekspozycja prac w RCNK czynna od 23 lipca - 31 sierpnia 2019

Jego warsztat doceniony został licznymi nagrodami i wyróżnieniami na wielu konkursach i pokazach sztuki. Otrzymał m.in. Dyplom I stopnia od Muzeum Sztuki w Symferopolu, na Międzynarodowym Konkursie Akwareli „VII Biennale Akwareli” 2008 r.; Dyplom II stopnia od Organizacji Rozwoju Kultury Regionu Krymu na Międzynarodowym Konkursie Akwareli „VII Biennale Akwareli”, wyróżnienie na VII Jesiennym Salonie Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim w 2004 r. Autor ponad 70 wystaw w kraju i za granicą.

Pokaz filmu: "Rokitnikowe lato" 28.07.2019 Pokaz filmu: "Rokitnikowe lato"

23 sierpnia, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2018, dramat, reż. Wiktor Alfiorow, 87 min. Film opowiada o życiu oraz tragicznej śmierci znakomitego dramaturga Aleksandra Wampiłowa. Pisarz dusił się w urzędniczych korytarzach i gabinetach. Dążył do tego, by za wszelką cenę wyrwać się z zamkniętego kręgu i uciec do swej małej ojczyzny, na łono przyrody, do swych korzeni. Do historii rodziny, swego ojca, rozstrzelanego w 1938 roku. I oto w sierpniu 1972, w samym środku „rokitnikowego lata”, Wampiłow jedzie nad Bajkał i kupuje dom nad jeziorem. I zostaje tam już na zawsze.

Koncert "Jedno serce - dwie ojczyzny" w wykonaniu Evgena Malinowskiego 27.07.2019 Koncert "Jedno serce - dwie ojczyzny" w wykonaniu Evgena Malinowskiego

30 sierpnia, piątek, godz, 18.00, RCNK 

Absolwent Kiemierowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk i Kultury z tytułem dyrygenta orkiestry estradowej i Wydziału Aktorskiego Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie.  Specjalizuje się w poezji śpiewanej i piosence aktorskiej. Obecnie koncentruje się na karierze solowej. Pracuje nad własnymi projektami rockowymi i jazzowymi. Od 2004 roku występuje z programem Syberyjski bard zaprasza z utworami Władimira Wysockiego, Aleksandra Rosenbauma i Bułata Okudżawy, które wykonuje przy własnym akompaniamencie na gitarze akustycznej. 

Kursy języka rosyjskiego w RCNK 25.07.2019 Kursy języka rosyjskiego w RCNK

Zapraszamy do udziału w kursach języka rosyjskiego!
Zajęcia dla dzieci od 14 września, zajęcia dla dorosłych od 1 października. 

Wszystkie poziomy zaawansowania. Zajęcia od poniedziałku do SOBOTY. Początek zajęć od godz. 16.00 (do ustalenia z grupą). Liczba osób w grupie 6-10. Oferujemy: współczesne metody prowadzenia zajęć, korzystanie z audio i wideo-materiałów, programy autorskie, intensywną i ciekawą naukę, doświadczoną kadrę lektorów, bezpłatne konsultacje.

Szkoła języka rosyjskiego dla dzieci 25.07.2019 Szkoła języka rosyjskiego dla dzieci

W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury startuje weekendowa szkoła języka rosyjskiego dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Zapisy trwają do 14 września. Serdecznie zapraszamy! 

Zapraszamy do udziału w konferencji  "Utrzymanie przy życiu w stanach krytycznych" 24.07.2019 Zapraszamy do udziału w konferencji "Utrzymanie przy życiu w stanach krytycznych"

Konferencja odbędzie się 15 listopada 2019 roku na Uniwersytecie Przyjaźni Narodów Rosji w Moskwie. Konferencja jest ważnym wydarzeniem w świecie anestezjologii i resuscytacji: co roku gromadzi 800-1000 uczestników z Rosji i zagranicy, biorą w niej udział liderzy kluczowych dziedzin anestezjologii i resuscytacji, odbywają się kursy mistrzowskie, seminaria edukacyjne, pracuje Komisja Profilu Ministerstwa Zdrowia Federacji Rosyjskiej ds. anestezjologii i resuscytacji. Informacje szczegółowe: http://spasti-zhizn.ru

III Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny "Cywilizacja rosyjska" 24.07.2019 III Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny "Cywilizacja rosyjska"

Od 22 lipca do 8 września Federalna Agencja Narodowości organizuje III Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny "Cywilizacja rosyjska". 22 lipca zawodowi i amatorscy fotografowie z różnych części Rosji i zagranicy będą mogli wziąć udział w konkursie i zamieścić swoje zdjęcia na stronie www.ruscivilization.ru Jeden uczestnik może zaprezentować do 5 zdjęć wykonanych w ciągu ostatnich pięciu lat w następujących kategoriach: "Unikalna przyroda", "Twarze i pokolenia", "Tradycje wielkiego kraju", "Architektura i rzeźba". W tym roku pojawiła się nowa kategoria "Moskwa Wielonarodowa", która będzie odzwierciedlać różnorodność kultur i tradycji narodów Rosji żyjących w stolicy.

Koncert z okazji Dnia rodziny, miłości i wierności 27.06.2019 Koncert z okazji Dnia rodziny, miłości i wierności

8 lipca, poniedziałek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa 

Występ członków Klubu rodaków «Witamy!»
Nelli Rostowcewa,
Wiktoria Futymska,
Grigorij Rabinowicz,
Kazimiera Rabinowicz, 
“Leila”

Pokaz filmu: "Na głośnomówiącym" 26.06.2019 Pokaz filmu: "Na głośnomówiącym"

12 lipca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2018, komedia, reż. Aleksiej Nużnyj, 96 min. W środku lata trzech starych kumpli (dwóch z nich — z żonami; nowa przyjaciółka trzeciego, starego kawalera, niestety, zachorowała) wybiera się na weekend do ogromnego i przytulnego domu za miastem, do czwartego kumpla i jego żony. Ci czterej przyjaźnią się ponad trzydzieści lat. Podczas kolacji w rozmowie przy stole stwierdzają, że wiedzą o sobie wszystko, i w odpowiedzi na zbiorową podpuchę kobiet stwierdzą, że przed własnymi żonami też nie mają tajemnic...

Pokaz filmu: "Pogwarki" 26.06.2019 Pokaz filmu: "Pogwarki"

19 lipca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 1972, komedia, obyczajowy, Wasilij Szukszyn, 95 min. Pewne małżeństwo z głuchej wioski, położonej nad przepięknym brzegu ałtajskiej rzeki, po raz pierwszy wybiera się nad morze. Życie wioski, ludzie, piosenki, pijatyki, żniwa przedstawione są niemal w dokumentalnej formie. Sama podróż jest nasycona zabawnymi anegdotami, ale jednocześnie wywołuje wzruszenie. 

XXII Międzynarodowe Prelekcje Literacko-Edukacyjne: ”Obraz miasta w literaturze i sztuce” 25.06.2019 XXII Międzynarodowe Prelekcje Literacko-Edukacyjne: ”Obraz miasta w literaturze i sztuce”
23-30 lipca, Gdańsk

Wykłady, dyskusje, okrągłe stoły, wieczory twórcze, prezentacje nowych książek. Międzynarodowe Prelekcje Literacko-Edukacyjne przez lata zyskały status  twórczego forum literackiego. W spotkaniach biorą udział praktycy i teoretycy z różnych krajów. Tego typu spotkania literackie na wysokim poziomie dają uczestnikom możliwość omówienia zagadnień związanych ze stanem literatury rosyjskiej i rosyjskojęzycznej na współczesnym etapie, pozwalają na wymianę myśli, koncepcji i poglądów dotyczących procesu twórczego.

Koncert: "Niech zawsze będzie słońce, niech zawsze będzie pokój" 25.06.2019 Koncert: "Niech zawsze będzie słońce, niech zawsze będzie pokój"

25 lipca, czwartek, godz.14.00, Sala kinowo-koncertowa 

Koncert dziecięcych zespołów artystycznych z obwodu Kaliningradzkiego, laureatów międzynarodowych i regionalnych konkursów, uczestników Festiwalu zbliżenia kultur w Warszawie i Giżycku: "ZVEZDNYIY DOZHD", "DAROVANIE", "AKVIK", "PREMIERA". Koncert odbywa się dzięki wsparciu Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, Fundacji zbliżenia kultur "OPEN ART" (Warszawa), Kaliningradzkiego oddziału Rosyjskiej Fundacji Pokoju na Świecie.

Wystawa fotograficzna 28.05.2019 Wystawa fotograficzna

4 czerwca, wtorek, RCNK

„Radonież. Podróż ze starą pocztówką”

Zapraszamy do odwiedzenia wysatwy fotograficznej ze zbiorów Państwowego Federalnego Muzeum Historyczno-Artystyczno-Literackiego w Abramcewie.

Pokaz filmu: "Uratowac Puszkina" 28.05.2019 Pokaz filmu: "Uratowac Puszkina"

7 czerwca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2017, komedia, reż. F. Korzunow, P. Mirzojew, 82 min. Wszystkim wiadomo, że Aleksander Puszkin jest dla nas najważniejszy. Dlatego uczniowie współczesnego moskiewskiego liceum, nie zważając na nic, chcą uratować wielkiego poetę od pewnej śmierci w pojedynku. Z pomocą wehikułu czasu przenoszą Aleksandra Puszkina do XXI wieku, ale jak się okazuje, w naszych czasach też czyha na niego wiele niebezpieczeństw. 

Koncert: Kaliningrad Collage Big Ben 28.05.2019 Koncert: Kaliningrad Collage Big Ben

8 czerwca, sobota, godz. 17.00, Sala kinowo-koncertowa

Koncert z okazji Dnia Rosji "Kaliningrad Collage Big Ben". Orkiestra powstała w 1985 roku i z powodzeniem działa na terenie miasta i regionu, bierze udział w imprezach i koncertach jazzowych. W 2018 r. orkiestra uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Kaliningradzie. Ideą orkiestry jest promowanie propagowanie jazzu jako gatunku sztuki, rozwój sztuki estradowo-jazzowej, podniesienia poziomu nauczania muzyki, zachęcanie studentów i młodzieży do wykonywania muzyki jazzowej. 

Pokaz filmu: "Opowieści" 28.05.2019 Pokaz filmu: "Opowieści"

14 czerwca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2012, komediodramat, reż. M. Segał, 105 min. Rękopis młodego pisarza trafia do wydawnictwa literackiego i w tajemniczy sposób zaczyna wpływać na członków redakcji oraz wszystkich tych, którzy go otworzą i przeczytają chociaż jedną stronę. Film składa się z czterech nowel - opowieści, które znalazły się w rękopisie i zostały nakręcone w gatunku absurdalnych komedii, satyry społecznej, thrillera i melodramatu.

Pianodance Concert 28.05.2019 Pianodance Concert

18 czerwca, wtorek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa

Filip Szpartow – pianista i kompozytor. W 2012 roku ukończył konserwatorium im. P. Czajkowskiego w klasie profesora Michała Оleniewa. Studiował umiejętności aktorskie w Akademii Sztuki w Mińsku. Jekatierina Pisariewa – choreograf i tancerka. Studiowała w Centrum Współczesnej Choreografii „Wir” i w Akademii „Flamenkeria” w Sewilli i Moskwie.  Jekatierina Pisariewa – choreograf i tancerka. W 2014 r. wspólnie stworzyli projekt PianoDance concert, w którym bierze udział jako tancerka i choreograf.