Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku

Wystawa fotograficzna 28.05.2019 Wystawa fotograficzna

4 czerwca, wtorek, RCNK

„Radonież. Podróż ze starą pocztówką”

Zapraszamy do odwiedzenia wysatwy fotograficznej ze zbiorów Państwowego Federalnego Muzeum Historyczno-Artystyczno-Literackiego w Abramcewie.

Pokaz filmu: "Uratowac Puszkina" 28.05.2019 Pokaz filmu: "Uratowac Puszkina"

7 czerwca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2017, komedia, reż. F. Korzunow, P. Mirzojew, 82 min. Wszystkim wiadomo, że Aleksander Puszkin jest dla nas najważniejszy. Dlatego uczniowie współczesnego moskiewskiego liceum, nie zważając na nic, chcą uratować wielkiego poetę od pewnej śmierci w pojedynku. Z pomocą wehikułu czasu przenoszą Aleksandra Puszkina do XXI wieku, ale jak się okazuje, w naszych czasach też czyha na niego wiele niebezpieczeństw. 

Koncert: Kaliningrad Collage Big Ben 28.05.2019 Koncert: Kaliningrad Collage Big Ben

8 czerwca, sobota, godz. 17.00, Sala kinowo-koncertowa

Koncert z okazji Dnia Rosji "Kaliningrad Collage Big Ben". Orkiestra powstała w 1985 roku i z powodzeniem działa na terenie miasta i regionu, bierze udział w imprezach i koncertach jazzowych. W 2018 r. orkiestra uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Kaliningradzie. Ideą orkiestry jest promowanie propagowanie jazzu jako gatunku sztuki, rozwój sztuki estradowo-jazzowej, podniesienia poziomu nauczania muzyki, zachęcanie studentów i młodzieży do wykonywania muzyki jazzowej. 

Pokaz filmu: "Opowieści" 28.05.2019 Pokaz filmu: "Opowieści"

14 czerwca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2012, komediodramat, reż. M. Segał, 105 min. Rękopis młodego pisarza trafia do wydawnictwa literackiego i w tajemniczy sposób zaczyna wpływać na członków redakcji oraz wszystkich tych, którzy go otworzą i przeczytają chociaż jedną stronę. Film składa się z czterech nowel - opowieści, które znalazły się w rękopisie i zostały nakręcone w gatunku absurdalnych komedii, satyry społecznej, thrillera i melodramatu.

Pianodance Concert 28.05.2019 Pianodance Concert

18 czerwca, wtorek, godz. 18.00, Sala kinowo-koncertowa

Filip Szpartow – pianista i kompozytor. W 2012 roku ukończył konserwatorium im. P. Czajkowskiego w klasie profesora Michała Оleniewa. Studiował umiejętności aktorskie w Akademii Sztuki w Mińsku. Jekatierina Pisariewa – choreograf i tancerka. Studiowała w Centrum Współczesnej Choreografii „Wir” i w Akademii „Flamenkeria” w Sewilli i Moskwie.  Jekatierina Pisariewa – choreograf i tancerka. W 2014 r. wspólnie stworzyli projekt PianoDance concert, w którym bierze udział jako tancerka i choreograf.

Pokaz filmu: "Twierdza Brzeska" 28.05.2019 Pokaz filmu: "Twierdza Brzeska"

21 piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2010, dramat wojenny, reż. A. Kott, 131 min. Film opowiada o bohaterskiej obronie Twierdzy Brzeskiej, która przyjęła na siebie pierwsze uderzenie faszystowskich najeźdźców 22 czerwca 1941 roku. Z dokumentalną dokładnością przedstawia wydarzenia zachodzące w pierwszych dniach obrony. Film opowiada o trzech głównych punktach oporu, kierowanym przez dowódcę pułku Piotra Gawriłowa, komisarza Jefima Fomina i szefa 9. punktu granicznego Andrieja Kiżewatowa. 

Pokaz filmu: "Stworzył nas jazz" 28.05.2019 Pokaz filmu: "Stworzył nas jazz"

28 czerwca, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 1983, komedia muzyczna, reż. K. Szachnazarow, 89 min.  Rosja Radziecka, lata dwudzieste, czasy NEP-u. Studenta Odeskiej Szkoły Muzycznej Kostię Iwanowa zainteresował nowy kierunek w muzyce — jazz. Za tę pasję młody komsomolec zostaje postawiony przed wyborem - nauka albo ulubiona muzyka. Konstanty wybiera jazz i zostaje wydalony ze szkoły.

Letnia Szkoła Fizyko-Matematyczna Phystech.International 2019! 27.05.2019 Letnia Szkoła Fizyko-Matematyczna Phystech.International 2019!

Moskiewski Instytut Fizyko-Techniczny zaprasza do udziału w Międzynarodowej Letniej Szkole Fizyko-Matematycznej Phystech.International 2019! Do 10 czerwca weź udział w testach kwalifikacyjnych o przyjęcie do szkoły letniej MIFT. Wykłady i seminaria, warsztaty i praktyka w laboratorium – wszystko, co pozwoli poczuć się jak prawdziwy student jednej z wiodących uczelni technicznych w Rosji! Szkoła odbędzie się w dniach od 12 do 25 sierpnia 2019 r. Dołgoprudnyj, Moskwa, FR.

Pokaz filmu: "Batalion" 25.04.2019 Pokaz filmu: "Batalion"

8 maja, środa, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2014, dramat wojenny, reż. Dmitrij Meschijew,120 min. Wiosna 1917 roku. Rewolucja lutowa zmieniła życie Rosji i przebieg Wielkiej wojny. Car już abdykował. W okopach, gdzie walka z Niemcami trwa już kolejny rok, bolszewicy z trudem prowadzą propagandę. Nawołują do pokoju z wrogiem. Rosyjscy oficerowie właściwie o niczym nie mogą decydować bez zgody tak zwanych komitetów żołnierskich. Armia jest na progu rozpadu. Na rozkaz Rządu Tymczasowego do podnoszenia morale zostaje utworzony żeński "Batalion śmierci" pod dowództwem Marii Boczkariowej. 

Koncert  duetu „Con Fuoco” 25.04.2019 Koncert duetu „Con Fuoco”

17 maja, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Aleksiej i Kristina Baczyńscy ‒ rosyjscy gitarzyści, zwycięzcy konkursów międzynarodowych. Podczas swoich występów duet często wykorzystuje technikę „fingerstyle” czyli technikę gry palcami, przy której gitarzysta wydobywa dźwięk palcami jednej ręki. Gra w tym stylu pozwalana pełniejsze ukazanie możliwości gitary akustycznej, ponieważ wykonawca może grać jednocześnie linię melodyczną oraz akompaniament. Mistrzowska technika i romantyczna atmosfera gwarantują wspaniały nastrój wszystkim słuchaczom.

NOC MUZEÓW w RCNK w Gdańsku 25.04.2019 NOC MUZEÓW w RCNK w Gdańsku

18 maja, sobota, godz. 15.00-21.00, RCNK 

godz. 15.00, Pokaz filmu z polskimi napisami "MIŁOŚĆ Z OGRANICZENIAMI", 2016, reż. Dmitrij Tiurin
godz. 17.00, Otwarcie wystawy fotograficznej  „ZŁOTY PIERŚCIEŃ ROSJI”
godz. 18.00, SPOTKANIE Z ROMUALDEM KOPERSKIM
godz. 19.30, Pokaz filmu z polskimi napisami "CHAGALL-MALEWICZ", 2014, reż. Aleksander Mitta

NOC MUZEÓW: "Miłość z ograniczeniami" 25.04.2019 NOC MUZEÓW: "Miłość z ograniczeniami"

18 maja, sobota, godz. 15.00, RCNK

Pokaz filmu z polskimi napisami: 2016, reż. Dmitrij Tiurin. Pewnego dnia zwykły chłopak Misza dowiaduje się o dekrecie Prezydenta Rosji, zgodnie z którym w dużych firmach powinno być zatrudnione dwa procent osób niepełnosprawnych. I tu w jego "pomysłowej" głowie rodzi się idea, jak zrealizować swoje marzenie o bogatym i beztroskim życiu. Nie myśląc długo, Misza załatwia lewe zaświadczenia medyczne, siada na wózek inwalidzki i jedzie na rozmowę kwalifikacyjną...

NOC MUZEÓW: Spotkanie z Romualdem Koperskim 25.04.2019 NOC MUZEÓW: Spotkanie z Romualdem Koperskim

18 maja, sobota, godz. 18.00, RCNK 

ROMUALD KOPERSKI: Polski podróżnik, pisarz, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy I klasy, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista. Rekordzista Guinnessa. Autor książek: „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, „Syberia Zimowa Odyseja”, wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej. 

NOC MUZEÓW: "Chagall — Malewicz" 25.04.2019 NOC MUZEÓW: "Chagall — Malewicz"

18 maja, sobota, godz. 19.30, RCNK

Pokaz filmu z polskimi napisami. 2014, reż. Aleksander Mitta. Historia witebskiego okresu życia Chagalla, podczas którego malarz stawiał pierwsze znaczące kroki w sztuce: zorganizował w rodzinnym mieście szkołę plastyczną, a także muzeum, w którym zebrano najlepszą wówczas kolekcję rosyjskiej awangardy. Do nauczania w szkole Chagall zaprosił również umiejącego z głodu w Petersburgu autora "Czarnego kwadratu" - Kazimierza Malewicza...

Pokaz filmu: „Van Goghi” 25.04.2019 Pokaz filmu: „Van Goghi”

24 maja, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 2018, reż. dramat, Siergiej Liwniew, 103 min. Ojciec — wybitny dyrygent. Syn — utalentowany, ale nieznany artysta. Ich relacje już dawno zamieniły się w miłość-nienawiść, w której więcej nienawiści niż miłości. Żyją na różnych końcach świata i starają się nie spotykać bez potrzeby. Kiedy nieoczekiwanie pojawia się taka potrzeba, najbliższe sobie i jednocześnie dalekie osoby muszą przejść ciężką drogę pojednania.

Russian Language School Enjoy Russian 24.04.2019 Russian Language School Enjoy Russian

Szkoła języka rosyjskiego "Enjoy Russian" (Pietrozawodsk, Rosja) zaprasza obcokrajowców zainteresowanych nauką języka rosyjskiego, do udziału w Jesiennym programie 2019: Standardowe kursy w małych grupach, kursy indywidualne (przygotowanie do certyfikacji TRKI, Rosyjski w biznesie, turystyce, itp.), rosyjski 50+ dla dorosłych. 

I tylko we wrześniu – ekskluzywny kurs komunikatywny + podróże na Bajkał w ramach projektu "Kolorowa Rosja".

7 мая в 12.30 "Диктант Победы" 24.04.2019 7 мая в 12.30 "Диктант Победы"

Российский центр науки и культуры приглашает всех желающих принять участие во Всероссийской исторической акции на тему событий Великой Отечественной войны «Диктант Победы». Диктант проводится в целях привлечения широкой общественности к изучению истории Великой отечественной войны».

Участие в диктанте является добровольным и бесплатным. Акция проходит в единый день 7 мая 2019 года в 12.30. 

Pokaz filmu: "Ach, ten Munchausen" 23.04.2019 Pokaz filmu: "Ach, ten Munchausen"

31 maja, piątek, godz.18.00, Sala kinowo-koncertowa 

Klub Filmowy "Horyzont" zaprasza na pokaz filmu z polskimi napisami: 1979, komedia, reż. Mark Zacharow, 71 min. Komiczna fantazja o życiu, miłości i śmierci słynnego barona Munchausena, który żył w XVIII wieku i stał się bohaterem wielu wesołych książek i legend, przywołuje postaci i epizody ze słynnej powieści Rudolfa Raspe. "Myślący człowiek po prostu musi od czasu do czasu podnieść siebie za włosy" - wygląda na to, że właśnie to osiągnęli twórcy obrazu. Baron chce poślubić swoją ukochaną Martę, ale kościół nie zezwala na to, ponieważ baron nadal ma żyjącą żonę, która "od 20 lat stara się sprowadzić go na ziemię". 

Nowosybirski Uniwersytet Państwowy ogłasza o nabór na rok akademicki 2019-2020 11.04.2019 Nowosybirski Uniwersytet Państwowy ogłasza o nabór na rok akademicki 2019-2020

Nowosybirski Uniwersytet Państwowy, jeden z trzech wiodących uniwersytetów w Rosji, położony jest w ekologicznie czystej okolicy na brzegu Morza obskiego, w otoczeniu sosnowych i brzozy lasów. Dziś w NUP studiuje ponad 1000 studentów z 63 krajów świata. Na uniwersytecie działa 9 anglojęzycznych programów studiów magisterskich i doktoranckich, oraz kształcenie w języku rosyjskim. 

Moskiewska Szkoła Elektroniczna  zaprasza do korzystania z platformy edukacyjnej 11.04.2019 Moskiewska Szkoła Elektroniczna zaprasza do korzystania z platformy edukacyjnej

Platforma edukacyjna zawiera: interaktywne aplikacje edukacyjne, literaturę piękną, podręczniki, scenariusze zajęć, wirtualne laboratoria, testy. Dostęp dla użytkowników jest bezpłatny https://uchebnik.mos.ru