Projekty


Klub "Słowiańskie tradycje i kultura"
Cykl wykładów pt. „Wprowadzenie do prawosławia”
Wykłady prowadzi rektor Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie ks. mitrat dr Jerzy Tofiluk. Spotkania poświęcone są rożnym aspektom prawosławia, życia duchowego człowieka i społeczeństwa.

"Salon muzyki klasycznej"

W ramach projektu organizowane są występy znanych rosyjskich wykonawców, laureatów konkursów ogólnorosyjskich i międzynarodowych, a także festiwali: Ju. Faworina, R. Urasina, A. Kudriaszowa, R. Krasawinej, M.Kułtyszewa. Na scenie Salonu swój warsztat prezentują ponadto rosyjscy i polscy studenci z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
W programach wykonywane są utwory muzyczne znanych na całym świecie rosyjskich i zagranicznych kompozytorów. 

"Ambasadorzy kultury"

"Ambasadorzy kultury" - to unikalny projekt Petersburskiego Domu Muzyki i Rossotrudniczestwa. W jego ramach w RONiK-u corocznie odbywają się koncerty młodych muzyków (F. Abaza, P. Borisowa, A. Pietrowa, A. Kaszpurina, A. Tiełkowa, D. Smirnowa i in.). Są to pianiści, muzycy grający na instrumentach strunowych i dętych, studenci, doktoranci oraz niedawni absolwenci rosyjskich uczelni muzycznych, którzy mogą wykazać się osiągnięciami, jak również reprezentują wysoki poziom wykonawczy oraz zwracają uwagę słuchaczy na dorobek rosyjskiej sztuki muzycznej.   

"Przedstawiamy regiony Rosji"

  Do istotnych kierunków pracy Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie należy prezentowanie wielonarodowej kultury Rosji, jej historii i współczesnych regionów – od Kaliningradu do Władywostoku. Zamysł projektu jest prosty: pokazywać w Polsce regiony Rosji, uwzględniając ich specyfikę historyczno-kulturową, oryginalną tradycję kulinarną, możliwości współpracy i prowadzenia działalności gospodarczej.
Program przewiduje koncerty, wystawy prac malarskich i fotografii, prezentacje wideo o regionach. RONiK zapoznał już polską publikę z takimi regionami jak obwód twerski, obwód irkucki, obwód kaliningradzki, obwód smoleński, obwód pskowski, obwód uralski, obwód uljanowski, obwód wołogodzki i wieloma innymi. 

"Rozwój kina rosyjskiego"

W ramach klubu filmowego „Spotkanie” pokazywane są nowinki kina rosyjskiego, a także ulubione produkcje radzieckie i rosyjskie. Corocznie odbywają się minifestiwale poświęcone najbardziej znanym radzieckim i rosyjskim reżyserom: N. Michałkowowi, A. Konczałowskiemu, A. Tarkowskiemu, S. Goworuchinowi, W. Storożewej, A. Uczytielowi. Rok do roku RONiK bierze udział w festiwalu rosyjskich filmów „Sputnik nad Polską”. W jego ramach pokazywane jest co roku ponad sto nowych i już uznanych filmów fabularnych oraz dokumentalnych, które następnie wyświetlane są gościom RONiK-u. 

"Zbliżenie kultur"

   Już szósty rok z rzędu w RONiK-u odbywa się festiwal pt. „Zbliżenie kultur”  W ramach festiwalu na scenie RONiKu- występują wykonawcy z różnych krajów. Organizatorami festiwalu są Fundacja Zbliżenia Kultur OPEN ART i RONiK. Tradycyjnie festiwal inauguruje Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Federacji Rosyjskiej. Poza konkursami i koncertami, które pokazują kulturę krajów biorących udział w festiwalu, odbywają się wystawy malarzy i jarmarki z wyrobami ludowymi, w trakcie których można zapoznać się z pracami mistrzów oraz wziąć udział w warsztatach z wytwarzania tych wyrobów. 

 "Międzynarodowy Festiwal Poezji i Pieśni Włodzimierza Wysockiego"

Międzynarodowy Festiwal Poezji i Pieśni Włodzimierza Wysockiego nabiera rozmachu, gromadząc pełne sale zarówno młodzieży, jak i ludzi starszego pokolenia. Co roku w konkursie festiwalu biorą udział przedstawiciele wielu krajów europejskich (Polski, Rosji, Białorusi, Finlandii, Czech, Ukrainy, Litwy i wielu innych). Festiwal trwa parę dni i kończy się wielką galą koncertową, w której uczestniczą wszyscy goście honorowi festiwalu oraz laureaci. 

"Festiwal Piosenki Anny German"

  Festiwal pojawił się dzięki inicjatywie dwóch organizacji społecznych – Związku Kobiet Rosji i Ligii Kobiet Polskich przy wsparciu Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie.
W programie festiwalu biorą udział młodzi wykonawcy z różnych krajów. Co roku eliminacje odbywają się w RONiK-u, a koncerty finałowe w innych salach muzycznych Moskwy oraz Warszawy.
Wśród tegorocznych zwycięzców znajdują się Kaja Mianowana, Katarzyna Zawada i Anastazja Simińska – Polska, Irina Bołotina, Aleksandr Nifontow, Aleksiej Kudrjawcew – Rosja, Olga Nowikowa (Mohylew, Białoruś).
Wielu laureatów często gości na koncertach świątecznych w RONiK-u.

"Teatry Rosji"

Już na przestrzeni paru lat RONiK zapoznaje polską publiczność oraz rodaków z rosyjskimi teatrami. Na deskach RONiK-u ze swoimi spektaklami wystąpili Smoleński Państwowy Teatr Dramatyczny im. A.S. Gribojedowa, Irkucki Teatr Muzyczny im. N. Zagórskiego, Woroneski Państwowy Teatr Opery i Baletu, Studyjny Teatr MGIMO. Na scenie reprezentowane są sztuki rosyjskich i współczesnych klasyków. 

 "Międzynarodowe cykle wykładów poświęcone tematyce literacko-edukacyjnej"

Międzynarodowe cykle wykładów poświęcone tematyce literacko-edukacyjnej po raz pierwszy odbyły się w 1997 roku. Projekt ten ma już 20 lat. Cykl wykładów – to miejsce, w którym omawia się palące kwestie dotyczące stanu kultury w najszerszym tego słowa znaczeniu: literatura, literaturoznawstwo, muzyka, malarstwo.
Uroczystość organizowana jest przez Rosyjskie Ośrodki Nauki i Kultury w Warszawie oraz w Gdańsku. W ramach cykli wykładów odbywają się konferencje naukowo-literackie, wieczory twórczości uczestników cykli wykładów oraz okrągłe stoły poświęcone pamiętnym i historycznym wydarzeniom w historii Rosji, a ponadto koncerty oraz wystawy. 

  "Przedstawiamy malarzy Rosji"

  RONiK prowadzi regularną pracę związaną z organizowaniem wystaw. Goście centrum mają możliwość poznania rosyjskich malarzy, którzy reprezentują różne regiony Rosji. Wśród nich znajdują się Nikołaj Cwietkow, Andriej Judin, Jewgienij Podkołzin, Natalia Salijenko, Władimir Wasiliew, Aleksiej Starcew, Andriej Korolczuk, Riegina Priesjażnikowa, Nikołaj Dulko, Aleksandr Biegłow, Władimir Strigin i inni. W trakcie wystaw odbywają się warsztaty dla wszystkich chętnych.

"Prezentujemy malarzy wśród naszych rodaków mieszkających w Polsce"

  Już tradycyjnie w ciągu każdego roku malarze i graficy mieszkający w Polsce prezentują swoją twórczość na wystawach autorskich i zbiorowych. W RONiK-u odbyły się już wystawy Nataszy Bakowicz, Tatiany Majewskiej, Igora Jełpatowa, Edwarda Szczapowa, Aleksandra Jasina i in.

"Świętowanie ważnych rosyjskich dat historycznych"

W ciągu roku RONiK obchodzi wszystkie ważne daty w historii Rosji: Dzień Obrońcy Ojczyzny, Międzynarodowy Dzień Kobiet, Dzień Zwycięstwa, Dzień Rosji, Dzień Jedności Narodowej. Do tej pory na scenie RONiK-u wystąpili znani rosyjscy śpiewacy: Walerij Alijew, Władimir Gierc, Aleksandr Dudnickij, Oleg Pogudin, Lidia Muzalewa, Igor Milukow i wielu innych, a ponadto folkowe i estradowe zespoły: Rusicze, Talica, Sołnceworot, Babkiny wnuki, Podrugi, dziecięca kapela Wiktoria i wiele innych.