Wywiady

RSS

Guziel Jachina: « Można powiedzieć, że w moim życiu nastąpił teraz aktywny czas» 11.10.2018 Guziel Jachina: « Można powiedzieć, że w moim życiu nastąpił teraz aktywny czas»
Guziel Szamiliewna Jachina (ur. 1 czerwca 1977 r. w Kazaniu) — rosyjska pisarka, autorka powieści „Zulejcha otwiera oczy”, laureatka nagród Bolszaja kniga i Jasnaja Polana.
Urodziła się w Kazaniu, jest absolwentką Wydziału Języków Obcych Kazańskiego Państwowego Instytutu Pedagogicznego.
W 1999 roku przeprowadziła się do Moskwy i podjęła pracę w branży PR, reklamy i marketingu. Ukończyła scenariuszopisarstwo w Moskiewskiej Szkole Kina (2015). Jej teksty były drukowane w gazetach „Newa”, „Oktiabr”, „Snob”, „Eskwajr”, „Kazań”. W gazecie „Sibirskije ogni” opublikowane zostały rozdziały jej debiutanckiej powieści „Zulejcha otwiera oczy”. Po kilku nieudanych próbach znalezienia wydawcy swojej powieści Jachina zwróciła się do agencji literackiej. Przy jej wsparciu książka ujrzała światło dzienne i odniosła sukces.

Szamil Idiatullin: "Stusunkowo niedawno zrozumiałem, że od zawsze preferowałem współczesną, rodzimą literaturę" 04.09.2018 Szamil Idiatullin: "Stusunkowo niedawno zrozumiałem, że od zawsze preferowałem współczesną, rodzimą literaturę"
Szamil Idiatullin urodził się 3 grudnia 1971 r w Ulianowsku, wychował się w Nabiereżnych Czełnach. Z zawodu jest dziennikarzem, 10 lat pracował w republikańskiej gazecie Tatarstanu, jednocześnie współpracował z federalnymi mediami, później przeprowadził się do Moskwy. Pracuje w Domu Wydawniczym „Kommersant”. Jako pisarz zadebiutował w 2004 r. thrillerem politycznym „Tatarskij udar”. Jest znany również jako autor smutnej utopii „СССР™”, mistycznej dylogii „Ubyr” (początkowo opublikowanej pod pseudonimem Nail Izmajłow), thrilleru szpiegowskiego „Za starszego” oraz powieści fantastycznej „Eto prosto igra”. W 2017 r. zajął III miejsce w konkursie „Bolszaja kniga” za powiećść „Gorod Breżniew”. Jest ekspertem i członkiem jury wielu konkursów literackich oraz autorem wielu artykułów literaturoznawczych. Mąż, ojciec dwójki dzieci. Mieszka w Moskwie.

Lew Daniłkin: „Bądź co bądź pisanie o Leninie okazało się ciekawsze niż o jakichś frywolnych paniach” 08.11.2017 Lew Daniłkin: „Bądź co bądź pisanie o Leninie okazało się ciekawsze niż o jakichś frywolnych paniach”
Lew Aleksandrowicz Daniłkin — rosyjski dziennikarz, krytyk literacki, tłumacz. Pracował jako redaktor naczelny czasopisma „Playboy”, pisał komentarze literackie do gazety „Wiedomosti”. Autor biografii pisarza Aleksandra Prochanowa „Człowiek z jajem” (lista finalistów konkursu „Bolszaja kniga” i „Nacionalnyj bestseller”), Jurija Gagarina z serii „Życie wybitnych osobistości” (nagroda „Aleksandra Newskiego”), zbioru opowiadać „Kludge” oraz książki o Włodzimierzu Leninie.

Marika Krajniewska: „Teraz śmiało mogę powiedzieć, że literatura jest moim życiem” 27.10.2017 Marika Krajniewska: „Teraz śmiało mogę powiedzieć, że literatura jest moim życiem”
Marika Krajniewska - współczesna polska pisarka urodzona w Sankt-Petersburgu. W dzieciństwie każde wakacje spędzała w Czerkasach. W wieku 12 lat razem z rodzicami przeprowadziła się do Torunia. Z wykształcenia jest tłumaczem, z zawodu dziennikarką i pisarką. Autorka książek „Papierowy motyl”, „Era kobiet”, „Zapach malin”, „Za zakrętem”, „Pięć”. Marika jest też właścicielką wydawnictwa i fundacji „Papierowy motyl” , którą założyła razem z fotografem Tatianą Jachirą.

Przygoda na 20 lat. Spotkanie z mistrzynią prozy przygodowej Tatianą Polakową w Warszawie 10.10.2017 Przygoda na 20 lat. Spotkanie z mistrzynią prozy przygodowej Tatianą Polakową w Warszawie
Kryminały Polakowej wyróżniają się wciągającymi wątkami i niespodziewanym zakończeniem, urzekającymi bohaterami i niespotykanymi przygodami, lekkim piórem i charakterystycznymi dla niej szczegółami.

Walentin Postnikow - „Nie można zmuszać do czytania” 03.10.2017 Walentin Postnikow - „Nie można zmuszać do czytania”
Książki dla dzieci to szczególny rodzaj literatury.  18 sierpnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Warszawie najmłodsi czytelnicy mieli okazję spotkać się z autorem książek  - Walentinem Postnikowem. Walentin Postnikow - członek Związku Pisarzy Rosyjskich, laureat nagród „Złote pióro Rosji”, „Eureka”, „Artiada”, autor 25 książek i 20 spektakli radiowych. 

Anna Gonczarowa – najprawdziwsza dobra wróżka współczesnej rosyjskiej literatury dziecięcej 03.10.2017 Anna Gonczarowa – najprawdziwsza dobra wróżka współczesnej rosyjskiej literatury dziecięcej
Książki autorstwa Anny Gonczarowej to interesujące historie, które uczą dzieci zauważać i cenić dobro, lepiej rozumieć siebie i innych. Anna, jako członek Związku Pisarzy Rosyjskich, pedagog i mama dwójki dzieci, już dawno zaskarbiła sobie miłość najmłodszych czytelników i ich rodziców. Jak pisać dla dzieci, co inspiruje i daje siłę do pracy – tego dowiecie się z wywiadu z autorką.